chitties روسیه آمریکا دانمارک دانمارک

chitties: روسیه آمریکا دانمارک دانمارک اینترنتی وزارت دفاع وزیر امور خارجه بین الملل

گت بلاگز وب‌گردی جنگ هسته‌ای از تصور تا واقعیت

در هفته‌های اخیر شاهد زیاد کردن تنش میان آمریکا و کره‌شمالی بودیم که نگرانی‌های گسترده‌ای در مورد احتمال شروع یک جنگ هسته‌ای را ایجاد کرد.

جنگ هسته‌ای از تصور تا واقعیت

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، در روزهای اخیر و با ورود چند ناو آمریکایی به شبه جزیره کره، موجی از تهدیدهای گوناگون میان مقامات آمریکایی و مقامات کره شمالی رد و بدل شد.

عبارات مهم : آمریکا
پس از آن که کره شمالی به خبرنگاران خارجی مستقر در این کشور از رخ دادن یک اتفاق بزرگ در روزهای آتی به مناسبت یکصد و پنجمین سالگرد تولد بنیانگذار کره شمالی خبر داد و بسیاری اعتقاد بودند که آزمایش هسته ای جدیدی در راه هست، واشنگتن هشدار داد در صورت انجام حمله هسته ای کره شمالی به این کشور حمله نظامی پیش دستانه انجام خواهد داد.

پس از آن نیز یکی از مقامات ارشد پیونگ یانگ اعلام کرد: در صورت مشاهده هرگونه اقدام تجاوزگرانه آمریکا به این کشور حمله هسته ای انجام خواهد داد.

هم چنین چند مقام اطلاعاتی آمریکا در گفت وگو با ان.بی.سی اعلام کرده اند در صورتی که کره شمالی آزمایش هسته ای جدیدی را انجام دهد، آمریکا یک حمله پیش دستانه با استفاده از تسلیحات غیرهسته ای به این کشور انجام می دهد.

سازمان ملل متحد نیز در گزارشی نسبت به انجام یک انفجار هسته ای هشدار داد و اعلام کرد که احتمال شروع یک جنگ هسته ای به بالاترین حد خود رسیده هست.

بان کی مون، دبیرکل پیشین شرکت ملل نیز هشدار داد که دنیا به انقراض به وسیله تسلیحات هسته ای نزدیک تر شده است هست.

در این میان مسکو و چین ضمن درخواست از کره شمالی جهت عدم انجام آزمایش هسته ای از طرف ها درخواست کردند تا با روشی صلح آمیز به عنوان خلع تسلیحات شبه جزیره کره بپردازند.

در عین حال گمانه زنی ها حاکی از آن است که پیونگ یانگ خود را جهت انجام یک آزمایش هسته ای آماده می کند. دپارتمان موسسه آمریکا ـ کره در دانشگاه جان هاپکینز اعلام کرد، پیونگ یانگ احتمالا در هر لحظه و با دریافت دستور از کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، ششمین آزمایش هسته ای خود را انجام خواهد داد.

بنا بر مطالعات انجام شده است به وسیله موسسه تحقیقات خلع سلاح شرکت ملل (UNIDIR) ترساندن بروز یک انفجار هسته ای (سهوا یا عمدا) از وقت آخر جنگ سرد در 26 سال پیش به بالاترین حد خود رسیده هست.

اما این تنها زمانی نیست که دنیا در آستانه شروع یک جنگ هسته ای نزدیک شده است هست. در طول نیم قرن گذشته نیز مقاطع بحرانی دیگری نیز وجود داشتند که با تهدیدهای عمدی یا سهوی احتمال شروع جنگ هسته ای به بالاترین سطح خود رسیده هست.

این گزارش به چند مورد از این تنش ها که احتمال شروع جنگ هسته ای را به بالاترین سطح خود رسانده هست، اشاره دارد.

بحران موشکی کوبا (1962)

در وقت بحران موشکی کوبا دنیا از هر لحظه به شروع یک جنگ هسته ای نزدیک تر شده است بود. بحران موشکی کوبا یک رویارویی خطرناک میان آمریکا و شوروی در اکتبر 1962 و در پر تنش روزهای جنگ سرد رخ داد.

ماجرا از این قرار بود که در پاسخ به حمله ناموفق آمریکا به خلیج پیگز کوبا و نیز استقرار موشک های بالستیک آمریکا در ترکیه و ایتالیا، نیکیتا خروشچف، رهبر شوروی با درخواست فیدل کاسترو جهت استقرار تسلیحات هسته ای در این کشور و در فاصله 180 کیلومتری از ساحل فلوریدا در آمریکا موافقت کرد.

در پانزدهم اکتبر جان.اف.کندی، مدیر جمهور پیشین آمریکا و فرماندهان نظامی تصمیم گرفتند تا کوبا را از طریق دریایی قرنطینه کنند.

سرانجام بعد از سپری شدن دو هفته پرتنش در آبهای کوبا و اطراف آن؛ کندی و خروشچف از طریق مذاکره توانستند جهت این بحران راه حل دست یابند. بنا بر این توافق، آمریکا موافقت کرد تا بعد از خروج تسلیحات هسته ای شوروی از کوبا دیگر به کوبا حمله نکند.

هم چنین کندی به طور مخفیانه با شوروی توافق کرد تا سایت موشکی آمریکا در ترکیه را تعطیل کند.

در ماه نوامبر کندی به محاصره کوبا خاتمه داد و شوروی نیز تا آخر سال همه تسلیحات هسته ای خود را از کوبا خارج کرد.

تهدید اسرائیل (1973)

در اکتبر 1973، نیروهای نظامی سوریه و مصر با نشانه بعد گرفتن قسمت های اشغال شده است در جنگ قبلی اعراب و اسرائیل در سال 1967 به اسرائیل حمله کردند.

پس از آن بود که گلدامیر، نخست وزیر اسرائیل دستور مجهز شدن جنگنده های خود به کلاهک های هسته ای را صادر کرد.

هم چنین آمریکا بمب افکن های هسته ای B-52 خود را به حالت آماده باش درآورد.

علت این امر اقدام آمریکا بود که اگر اسرائیل از تسلیحات هسته ای خود بر علیه مصر و سوریه استفاده کند، شوروی نیز اسرائیل را مورد اصابت تسلیحات هسته ای خود قرار خواهد داد؛ بنا بر این آمریکا قصد داشت تا آماده انجام یک عمل حمله تلافی جویانه علیه شوروی شود. بعد از تلفات شدید اسرائیل و شکست نظامی سوریه، شرکت ملل توانست آتش بس را میان دو طرف برقرار کند.

رزمایش نظامی ناتو در سال 1983

در سال 1983 رزمایش نظامی ناتو تا تبدیل شدن به یک هلوکاست هسته ای اندکی فاصله داشت. در آن وقت مقامات شوروی اعتقاد بودند که رزمایش گسترده نظامی ناتو در شرق اروپا که در شرق اروپا انجام شد، حیله ای جهت حمله نظامی واقعی و حمله هسته ای پیش دستانه آمریکا بود. این رزمایش شبیه سازی از یک جنگ هسته ای بود که رهبران کشورهای ناتو در آن شرکت کرده بودند.

در پاسخ به این رزمایش شوروی موشک های قاره پیما خود را با کلاهک هسته ای مجهز کرد و در جبهه روبروی این رزمایش قرار داد. هم چنین وقت انجام روند پرتاب آنها را از چند ساعت به 20 دقیقه کم کردن داد.

در چنین دوره بحرانی تنها مساله ای که باعث جلوگیری از وقوع یک فاجعه بشری شد این بود که آمریکا از این اقدام شوروی بی اطلاع بود. غرب نیز در پاسخ به آماده باش شدید روسیه، حالت آماده باش به خود نگرفت، چراکه از این اقدام روس ها بی خبر بود.

در صورت آماده باش غرب؛ روسیه اطمینان می یافت که این رزمایش بهانه ای جهت حمله به شوروی بوده هست.

پاکستان و هند (1999)

پاکستان در سال 1999 و در جریان جنگ کرگیل در منطقه مورد اختلاف کشمیر زرادخانه هسته ای خود را جهت حمله احتمالی علیه هند، کشور همسایه خود آماده کرده بود. در زمانی که نواز شریف، نخست وزیر پاکستان از آمریکا جهت جلوگیری از وقوع یک جنگ ویران کننده کمک گرفت، در گفت وگو با بیل کلینتون مدیر جمهور آمریکا اذعان کرده بود که کشورش آماده بوده تا از زرادخانه هسته ای خود علیه هند استفاده کند.

شریف گفته بود، اعتقاد است هند همین اقدام را انجام داده هست.

کلینتون پیش از آن که موفق شود موافقت هند را با امضای آتش بس کسب کند، از پاکستان خواست تا نیروهای خود را از منطقه کشمیر خارج کرده و از تسلیحات هسته ای خود علیه هند استفاده نکند.

اما در سال 2001 و 2002 بعد از حمله تروریستی به پارلمان هند که گفته می شد به وسیله تروریست های پاکستان انجام شده است هست، تنش ها میان دو کشور زیاد کردن یافت. دو کشور نیروهای نظامی خود را به مرز یکسان و در منطقه کشمیر انتقال دادند.

در اکتبر 2002، تلاش های دیپلماتیک بین المللی باعث شد تا دو طرف نیروهای خود را از کشمیر خارج کنند.

خشم کره شمالی از تحریم ها علیه این کشور

در تاریخ 7 مارس 2013، کره شمالی بعد از صدور تحریم های شرکت ملل علیه این کشور آمریکا را به انجام یک حمله هسته ای پیش دستانه ترساندن کرد.

آمریکا در پاسخ اعلام کرد که توانای دفاع از خود در برابر هرگونه حمله موشکی کره شمالی را دارد.

یک ماه بعد از آن کره شمالی از خارجی های مقیم در کره جنوبی خواست تا این کشور را ترک کنند و ادعا کرد هر دو کشور در آستانه شروع یک جنگ هستند.

کره شمالی در بیانیه ای اعلام کرد: شرایط در شبه جزیره کره به علت کارها خصمانه آمریکا و عروسک خیمه شب بازی آن (کره جنوبی) از هر زمانی به شروع یک جنگ هسته ای نزدیک تر شده است هست. البته بسیاری از کارشناسان انجام یک حمله به آمریکا را بعید اعلام کردند.

منبع:ایسنا

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: آمریکا | اسرائیل | کره شمالی | حمله نظامی | ناو آمریکایی | مقامات آمریکا | رهبر کره شمالی | جنگ هسته ای

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog