chitties روسیه آمریکا دانمارک دانمارک

chitties: روسیه آمریکا دانمارک دانمارک اینترنتی وزارت دفاع وزیر امور خارجه بین الملل

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی قیمت مسکن هم کم کردن خواهد یافت؟ ، نگاه مستاجران به کم شدن قیمت ارز

کارشناسان معتقدند کم شدن قیمت ارز در صورتی که بر کم کردن قیمت بعضی از قرار داده های ساختمانی اثر مستقیم داشته باشد، می تواند با متعادل کردن قیمت تمام شده است تو

قیمت مسکن هم کم کردن خواهد یافت؟ ، نگاه مستاجران به کم شدن قیمت ارز

نگاه مستاجران به کم شدن قیمت ارز/ قیمت مسکن هم کم کردن خواهد یافت؟

عبارات مهم : بازار

کارشناسان معتقدند کم شدن قیمت ارز در صورتی که بر کم کردن قیمت بعضی از قرار داده های ساختمانی اثر مستقیم داشته باشد، می تواند با متعادل کردن قیمت تمام شده است تولید مسکن، منجر به افت قیمت مسکن شود.

به گزارش مهر در حالی که بسیاری از سیاست گذاران حوزه مسکن اثرگذاری نوسانات بازارهای ارز و سکه بر جهش قیمتی مسکن را توجیه پذیر نمی دانند، بعضی مسئولان بخش اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی زیاد کردن قیمت مسکن در ماه های گذشته را ناشی از تلاطمات ارزی معرفی کردند.

پروانه اصلانی، معاون مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی هفته گذشته در گفت وگو با مهر راجع به اثرگذاری بازار مسکن از بازارهای موازی اظهار کرد: دیدگاهی که مخالف برهم کُنشی قیمت ارز بر مسکن هست، از جایی ناشی می شود که بعضی معتقدند مسکن کالایی است که قرار داده های به کار رفته در آن وارداتی نیست و در داخل تولید می شود؛ بنابراین تحت تأثیر قیمت ارز قرار نمی گیرد. این در حالی است که قیمت مسکن، هم به لحاظ وارداتی بودن بعضی قرار داده های آن و هم از نظر سرمایه ای بودن، تحت تأثیر نوسانات ارزی قرار می گیرد.

قیمت مسکن هم کم کردن خواهد یافت؟ ، نگاه مستاجران به کم شدن قیمت ارز

با این توصیف، با شروع روند کاهشی قیمت ارز در پی اعلام سیاست های تازه ارزی دولت، این سؤال پیش می آید که آیا قیمت مسکن نیز کم کردن خواهد یافت یا خیر؟

بسیاری از کارشناسان اقتصاد مسکن معتقدند اگر این روند کاهشی ارز، باعث کم شدن قیمت تمام شده است تولید مسکن از طریق ارزانتر شدن قیمت قرار داده های ساختمانی شود، قیمت مسکن نوساز را در روند ثابتی نگه می دارد.

کارشناسان معتقدند کم شدن قیمت ارز در صورتی که بر کم کردن قیمت بعضی از قرار داده های ساختمانی اثر مستقیم داشته باشد، می تواند با متعادل کردن قیمت تمام شده است تو

عبده تبریزی: اثرگذاری مستقیم نوسانات ارز بر بازار مسکن تصور اشتباهی است

حسین عبده تبریزی مشاور وزیر راه و شهرسازی در تأمین مالی در گفت وگو با خبرنگار مهر راجع به اثرگذاری کم کردن قیمت ارز بر قیمت مسکن اظهار کرد: درک بازار این است که مردم فکر می کنند قیمت زمین و مسکن هم با قیمت ارز باید اوج و پایین شود. درست است که هنگامی که قیمت ارز اوج می رود، قیمت بعضی دیگر از کالاها از جمله مسکن هم زیاد کردن می یابد ولی باید توجه کنیم زمین و مسکن کالای قابل معامله (Tradeable) و خرید و فروش نیست.

وی ادامه داد: با بال و پایین شدن قیمت دلار، قیمت ماشین هم دچار نوسان می شود چون ماشین کالایی است که می توان آن را وارد یا صادر کرد. ولی زمین و مسکن کالایی هستند که واردات و صادرات ندارند.

قیمت مسکن هم کم کردن خواهد یافت؟ ، نگاه مستاجران به کم شدن قیمت ارز

عبده تبریزی افزود: بنابراین این توقع که قیمت زمین و مسکن عینا با اوج و پایین شدن قیمت ارز، از آن تقلید کند، به نظر من تصور درستی نیست. اینگونه نیست که اگر قیمت ارز دو برابر شود، قیمت مسکن هم دو برابر می شود.

مشاور وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: هنگامی که قیمت ارز زیاد کردن می یابد، قیمت آن بخش از مصالح ساختمانی که به ارز وابسته است زیاد کردن می یابد، قیمت مسکن هم کمی زیاد کردن می یابد ولی نه به همان نسبت تغییرات قیمت دلار.

کارشناسان معتقدند کم شدن قیمت ارز در صورتی که بر کم کردن قیمت بعضی از قرار داده های ساختمانی اثر مستقیم داشته باشد، می تواند با متعادل کردن قیمت تمام شده است تو

تیمور رحمانی: جذابیت بازار ارز کم شود، مسکن گرانتر خواهد شد

تیمور رحمانی عضو هیئت علمی دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران در گفت وگو با خبرنگار مهر راجع به برهم کنشی ارز و مسکن تصریح کرد: کم شدن قیمت ارز بر قیمت مسکن تأثیر معکوس دارد به این معنا که زیاد کردن قیمت ارز باعث گرانتر شدن مسکن می شود.

قیمت مسکن هم کم کردن خواهد یافت؟ ، نگاه مستاجران به کم شدن قیمت ارز

وی ادامه داد: قیمت مسکن کمی قبل از شروع نوسانات ارزی، زیاد کردن خود را از آذرماه سال قبل شروع کرده بود؛ گرانتر شدن مسکن به علت رشد نقدینگی است که باعث «هُل دادن» قیمت ها به سمت اوج می شود.

این اقتصاددان گفت: مسکن در شروع راه زیاد کردن قیمت ها بود که شرایط اقتصاد کشور باعث شد که بخش زیادی از نقدینگی به سمت بازار سکه و ارز هجوم بیاورد، و اتفاقا هم رشد قیمت و هم تعداد معاملات مسکن تا حدودی متوقف شد. حال که خیلی ها از سکه و ارز به عنوان بازارهای سودده ناامید می شوند، به بازارهای سهام و مسکن رو می آورند. بنابراین باید در انتظار رشد قیمتی سهام و مسکن باشیم.

گرانی مسکن به خاطر رشد نقدینگی بود نه زیاد کردن قیمت ارز

وی توضیح داد: هنگامی که قیمت ارز زیاد کردن می یابد، از طریق زیاد کردن هزینه های تولید بر قیمت مسکن هم اثر گذاشته و قیمت مسکن اوج می رود. ازآنجایی که این زیاد کردن قیمت، عمدتا به واحدهای مسکونی تازه تعلق می گیرد، درنتیجه گرانتر شدن مسکن ارتباطی به زیاد کردن مصالح و قرار داده های ساختمانی ندارد لذا زیاد کردن تقاضا است که باعث گرانی مسکن می شود.

به گفته استاد اقتصاد دانشگاه تهران، با توجه به اینکه زیاد کردن تقاضای خرید مسکن، از زیاد کردن نقدینگی سرچشمه می گیرد، حال اگر راه این نقدینگی از ورود به ارز و سکه متوقف شود خود به خود مسکن را جایگزین می کند.

رحمانی افزود: کار چندانی نمی توان جهت مقابله با حرکت نقدینگی به سمت مسکن و درنتیجه گرانتر شدن آن انجام داد بهتر هم است که جلوی آن را نگیریم، چون حرکت نقدینگی به سمت مسکن بهتر از حرکت آن به سمت ارز و سکه است.

وی با اشاره به افت شدید سرمایه گذاری در مسکن طی چند سال گذشته، گفت: کم کردن سرمایه گذاری در مسکن می تواند در آینده اجاره بها را به شدت تحت تأثیر قرار دهد بنابراین شاید حرکت نقدینگی به سمت مسکن یاری کند تا حدودی سرمایه گذاری در این بخش از نظر ساخت و ساز هم زیاد شود.

واژه های کلیدی: بازار | اقتصاد | اقتصاد | شهرسازی | سرمایه گذاری | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog